Tintasugaras vagy lézernyomtató otthonra? Mi alapján válasszunk?
Gyakori kérdés, és fontos is, mégsem az a leglényegesebb szempont, amikor nyomtatót vásárolunk, hogy lézernyomtató otthonra-e a jobb megoldás vagy a tintasugaras. Minden jó minőségű nyomtató ugyanis remek választás lehet, ha már vásárlás előtt odafigyelünk bizonyos részletekre és utána a karbantartásukra.
Rendszeresen keresnek meg bennünket cégek és magánemberek is azzal, hogy nem tudnak nyomtatni, pedig
- viszonylag új a tintasugaras vagy lézernyomtatójuk,
- előző nap még minden rendben volt,
- a legdrágább gépet vették meg, mégis gond van vele.
Az egyik legtipikusabb helyzet, amikor cégen belül 3-4 kolléga – hálózaton belül – egy nyomtatót használ. Ilyenkor a számítógépek egy rendszerre vannak kötve, de ha az alapbeállítások hibásak, akkor gyakori, hogy csak akkor érhetjük el a nyomtatót a gépünkről, ha a többi kolléga számítógépe is be van kapcsolva. Ez egyértelműen a rossz hálózati beállítások miatt fordulhat elő, amelyet fontos, hogy üzembe helyezés előtt szakember végezzen el.
Másik tipikus helyzet, amikor összetorlódnak a nyomtatandó dokumentumok. Ez a lézernyomtató otthonra vett változatával is könnyen előfordulhat. Ismerjük azt a szituációt, hogy valaki a cégnél többször is kiadja a nyomtatási parancsot, hiszen azt tapasztalja, hogy a nyomtató nem jelez vissza. Javítás után aztán többszáz oldal dokumentum kerül elő a gépből, ami már több mint pazarlás.
Költséghatékony nyomtatás – De hogyan?
A legfontosabb kérdés tehát az, hogy hogyan nyomtassunk cégen belül vagy akár otthon is költséghatékonyan. Ez viszont, bármilyen meglepő is, nem feltétlenül azon múlik, hogy tintasugaras vagy lézernyomtatót használunk-e.
Az alábbiakra kell odafigyelnünk:
Jól van-e beállítva a nyomtató, azaz „megmondtuk-e” neki, hogy
- milyen jellegű dokumentumokat akarunk nyomtatni (belső használatra vagy reklámcélból)
- akarunk-e fényképeket, plakátokat, más jó minőségű anyagokat nyomtatni, illetve
- színesben és/vagy fekete-fehérben akarunk-e nyomtatni, stb.
Alapból ugyanis a gépek egy sztenderre vannak beállítva, így könnyen előfordulhat, hogy túl sok tintát fogunk elhasználni egy egyszerű dokumentum, például a gyermekünk házi feladatanának a kinyomtatásához is. Ezért különösen fontos, hogy otthon, de a céges gépeknél is, gazdaságos működésre állítsuk be a nyomtatót.
Gyakori probléma, hogy olcsó tintasugaras multifunkcionális gépeket vagy ugyanilyen lézernyomtatót veszünk meg otthonra, amelyek nemcsak nyomtatni tudnak, hanem scannelni, fénymásolni is. Az ilyen jellegű olcsó gépek azonban eszik a tintát, és akár már 50 lap után is új patronokat kell vennünk. Ennek az oka az, hogy a gyártók így kompenzálják a gépek olcsóságát, a hozzájuk beszerezhető tonerek ugyanis nagyon drágák. Ezt elkerülendő, mindenképpen alaposan tájékozódnunk kell nyomtató vásárlása előtt.
Mi alapján válasszunk nyomtatót?
Nézzünk meg egy példát. Az egyszerű dokumentumokat a hagyományos és olcsó nyomtatók 200 oldalig 5 százalékos fedettség mellett nyomtatják ki. Abban a pillanatban viszont, hogy egy fényképet szeretnénk fotópapíron előhívni, ez az 5 százalékos lefedettség nem tartható, és akár már 30 oldal kinyomtatása után új tonerekre lesz szükségünk.
- A tintapatron nem megfelelő használata,
- a túl sok tinta fogyasztása,
- a színes és fekete-fehér tonerek használatának nem beállítása nagyon meg fogja terhelni a pénztárcánkat.
Ha rosszul van beállítva a nyomtatónk – mind céges szinten, mind otthon – akkor bizonyos munkáknál túl sok, míg másoknál túl kevés tintát fog használni a gép, de az is gyakori, hogy a fekete színt is a színesekből keveri ki. A jó beállítás tehát elengedhetetlen a költséghatékonyság érdekében. Ehhez persze tudnunk kell, hogy milyen beállítási lehetőségek közül választhatunk, ezért érdemes szakemberrel (rendszergazdával) egyeztetni a fentiekről.
Mi a különbség a lézernyomtató és a tintasugaras nyomtatók között?
Mindenképpen jó választás lehet egy lézernyomtató, hiszen az 1 lapra jutó nyomtatási költsége kedvező, soha nem szárad be (a technológiája tonerpor alapú), ugyanakkor összességében drágább, mint egy tintasugaras nyomtató.
A tintasugaras nyomtatók esetében viszont gyakori, hogy beszárad a tinta, maszatol a gép, ugyanakkor olcsóbbak és jól beállítva, rendszeres karbantartás mellett hosszú évekig képesek bennünket gazdaságosan kiszolgálni. Ma már kaphatók olyan multifunkcionális tintasugaras nyomtatók, amelyek a fejrészükben található ultrahangos tisztítónak köszönhetően rendszeres időközönként öntisztítást is végeznek. Ennek köszönhetően nem száradnak be, olcsó hozzájuk a tintatechnológia, és különböző minőségben tudunk velük gazdaságosan nyomtatni.
A jó választáshoz tehát inkább az alábbiakat gondoljuk végig:
- Mennyi és milyen jellegű dokumentumot kívánunk havonta átlagosan nyomtatni,
- mennyi dokumentumot kívánunk csúcsidőszakban nyomtatni,
- mekkora lapadagolóra van ehhez szükség (azaz mennyi papírt tudunk egyszerre beletenni a nyomtatóba),
- és hogyan, azaz színesben vagy fekete-fehérben fogunk-e többségében nyomtatni.
Nagy meglepetést tud ugyanis okozni, amikor valamelyik szín kifogy, és nekünk az egész szettet meg kell venni ahhoz, hogy folytathassuk a munkát. Ez iszonyatosan nagy költség, érdemes ezért utánanézni a típus kínálta lehetőségeknek.
Milyen sűrűn van szükség a nyomtató karbantartására?
A nyomtatók ma már maguktól jelzik, ha beavatkozásra van szükségük, azaz, ha kifogyott a festék, vagy ha megtelt a gyűjtőtartály. De előfordulhat, hogy a papír elkezd „maszatolni”, a betű „elszálkásodik”, mert a lapbehúzó rendszerben sok plusz tinta gyűlt össze. Ezt mindenképp ki kell takarítani a nyomtatási minőség romlásának megelőzésére. Erre jó megoldás, ha évente egyszer karbantartást végeztetünk rajta.
Ha a nyomtatót át kell helyeznünk egy másik helyre vagy másik irodába, akkor is érdemes átnéznünk a beállításokat. Egy tintasugaras nyomtatófejben például 47 fúvóka van. Ha picit is arrébb tesszük a gépet, minden megváltozhat minden és újra kell kalibrálni a rendszert. Ugyanilyen hibaforrás lehet a csatlakoztató USB-kábel is. A nyomtatók kábelei nem véletlenül rövidek (1,8 m); az üzletekben kapható 3-4 méteres kábelek nem tudják megfelelően átvinni az adatmennyiséget, tehát fontos, hogy a nyomtató átköltöztetése előtt ezt is mérlegeljük.
Segítünk a választásban!
A TZteamnél több területen is támogatást nyújtunk, legyen az IT-szolgáltatás, computerszerviz vagy laptopok, nyomtatók és más számítástechnikai gépek értékesítése. Mi ugyanis nemcsak számítógép szaküzlet vagy laptop szerviz vagyunk. Csapatban, több területen dolgozunk együtt, így teljeskörű, komplex szolgáltatást nyújtunk a hozzánk fordulóknak. Természetesen lépést tartunk az IT-szegmensben zajló állandó változásokkal, ezért folyamatosan fejlesztünk minden területünkön.
Ha segítségre van szükséged, vedd fel velünk kapcsolatot ITT vagy a Facebook-oldalunkon keresztül, ahol rendszeresen megosztunk új és hasznos tartalmakat. Nézd meg Klubtagjainknak szóló ajánlatainkat is és spórolj velünk. Amennyiben más ügyben is lennének kérdéseid, nézz körül a Szolgáltatásaink között vagy egyszerűen csak hívj fel bennünket. Örömmel állunk rendelkezésedre.